"Bärtas" resultat

2015

  • 14/5 SGVK Kolbäck, juniorklass, very good, domare: Nils-Arne Törnlöv
  • 13/6 SKK Avesta, unghundsklass, excellent, ck, bästa tik 1, cert, BIM domare: Elisabet Janzon
  • 13/9 SKK Högbo Sandviken, öppenklass, very good, domare: Svein Helgesen

 

2014

  • 26/7 Dansk svenska gårdshundsklubben Degeberga, valpklass 4-6 månader, 3:a domare: Ole Staunskjaer

 

 

 

 "Pudding" resultat

2014

  • 27/7 Rasklubben för dansk svensk gårdshund Degeberga öppenklass, exellent, domare: Ole Staunskjaer.
  • 29/5 SGVK Kolbäck öppenklass, very good, kk 4:a, domare:Rudi Hubenthal.

 

2013

  • 21/7 SKK Köping öppenklass, exellent, ck, domare: Elisabet Janzon.

 

  •  15/6 SKK Avesta öppenklass, exellent, ck, kk 3:a, domare: Päivi Eerola.

2012

  • 13/10 SKK Sundsvall unghundsklass, exellent, ck, cert, BIM, domare: Anita Al-Bachy.

CERTbim

 

  • 5/8 DSG klubben Tollarp unghundsklass, exellent, domare: Marianne Schlüter.

 

  • 16/6 SKK Avesta unghundsklass, exellent, domare: Hans Almgren.

 

  • 27/5 SKK Stockholm juniorklass, very good, domare: Gunnel Holm.

 

  • 17/5 SGVK Kolbäck juniorklass, exellent, ck domare: Annika Ullveit Moen.

 första prisck

 

  •  28/4 SKK Västerås juniorklass, exellent, ck domare: Per Svarstad.

första prisck

 

"Divas" resultat

2014

  •  27/7 Dansk svenska gårdshundsklubben championklass exellent, ck, oplac., domare:  Ole Staunskjaer

 

2012

  • 13/10 SKK Sundsvall championklass exellent, ck, domare: Anita Al-Bachy.

 

  • 5/8 Dansk svenska gårdshundsklubben Tollarp championklass exellent, domare: Marianne Schlüter.

 

  • 16/6 SKK Avesta öppenklass exellent, ck, Bt-1, cert, champion, BIM, domare: Hans Almgren.

CERTchampionbim

  • 27/5 SKK Stockholm öppenklass exellent, domare: Gunnel Holm.

 

  • 17/5 SGVK Kolbäck öppenklass very good, domare: Annika Ullveit Moen

 

  • 28/4 SKK Västerås öppenklass exellent, ck, cert, Bt-2 domare: Per Svarstad.

CERT

2011

  • 10/9 SKK Gimo öppenklass exellent, ck, cert, Bt-2 domare: Gunnel Holm.

CERT

  • 28/5 SKK Österbybruk unghundsklass exellent, ck, Bt-4 domare: Eva Janzon.

2010

  • 27/11 SGVK Gnesta juniorklass 1 kv, 1 kk, hp domare: Tina Permo.

första prisförsta prishp

 

 

"Biggans" resultat (mamma till Diva och Pudding, mormor till Bärta)

2009

 

  • 23/5 SKK Österbybruk championklass, oplac., domare: Gunilla Skallman.

 

  • 21/5 SGVK Kolbäck championklass, BIM, domare: Petra Junehall.

bim

  • 26/4 SKK Västerås championklass, ck, oplac., domare: Per-Erik Wallin.

ck

 

2008

 

  • 11/10 SKK Sundsvall championklass, BIM, domare: Harri Lehkonen. 

bim

 

  • 28/9 SGVK Rimbo championklass, ck, BT-3, domare: Carin Åkesson.

 

  • 22/3 SKK Stockholm öppenklass, cert, CHAMPION och BIM, domare: Marianne Baden. 

CERTchampionbim 

 

 

 

2007 

 

  • 21/4 SKK Västerås juniorklass, 1 kv, 1 kk, domare: Carl Gunnar Stafberg.
  • 12/5 SKK Österbybruk juniorklass, cert, BIM, Svensk vinnare, domare: Per-Erik Wallin.

CERTbim

  • 17/5 SGVK Kolbäck juniorklass, cert,  BT-3, domare: Eva Eriksson.

CERT

  • 16/6 SKK Avesta juniorklass, ck, BT-3, domare: Nina Karlsdotter.
  • 22/7 SKK Västerås unghundsklass, 1 kv, 1kk, ck domare: Margareta Sundqvist.
  • 11/8  DSG:s årliga utställning i Tollarp unghundsklass, 1 kv, oplac. domare: Eva Borg.
  • 26/8 SKK Almare-Stäket unghundsklass, cert, BIM, domare: Yvonne Brink.

CERTbim

  • 2/9   SKK Högbo bruk Sandviken unghundsklass, cert, BIR, domare: Carin Åkesson.

CERTbir

  • 1/12 SGVK Gnesta unghundsklass, 1 kv, 1 kk, ck domare: Åke Cronander.

 

Lena och Rolf Hilmersson, Årnebo 18, 73792 Fagersta

Tel: 0223-571 05, 070-6977056